Latvijas skolu sadarbība ar Latvijas lielākajiem pārtikas ražošanas uzņēmumiem ,lai izveidotu veselīgas un garšīgas uzkodas.
38BALSIS

Anete Ozola

Vidzemes vēlēšanu apgabals

Valmiera

Valmieras Valsts ģimnāzija

Idejas saturs

Kā 12.klases skolnieci,kura reāli domā par to ,ko lieto uzturā un seko līdzi tam,kas tiek izmantots ķermeņa ''enerģijas ražošanai" esmu pārsteigta par pēdējā laikā notiekošo saistībā ar skolu ēdnīcām/kafejnīcām. Protams,pašsaprotams ir tas,ka skolās nav pieejami čipsi /konfekšu pakas/saldie,gāzētie dzērieni ,bet tas kādā veidā tika strikti aizliegtas bulciņas, pankūkas, šokolādes batoniņi likās darīts bez pārdomām kādu pret efektu tas var radīt. Bulciņu un batoniņu vietā kafejnīcas pārdod riekstus/žāvētus augļus. Nenoliedzu ,ka žāvēti augļi ir veselīgāki par šokolādes batoniņiem,bet tie satur tik pat daudz,ja ne vairāk cukura nekā tāds batoniņš piedevām žāvēti augļi noteikti nerada tādu sāta sajūtu kā šokolāde,bet enerģijas straujš pieaugums ir tieši tāds pats. Līdzīgi ir ar riekstiem. Ieteicamās riekstu iknedēļas deva ir krietni maza ,bet esmu diezgan droša,ka bērni ēd krietni vairāk nekā vajag,tā uzņemot tik pat daudz kaloriju ,jo sāta sajūta netiek piepildīta. Kopumā skatoties uz visu šo situāciju es nesaprotu ,tik straujas, nepārdomātas darbības. Tādas bulciņas tik pat mierīgi var cept ar pilngraudu miltiem, konfektes var aizstāt ar veselīgām ledenēm ,kuras ir ražotas no dabiskām augļu sulām. Kāpēc ,piemēram, Veselības ministrija sadarbībā ar Latvijas uzņēmumiem piem. "Pure Food" , "Laima" ,"Spilva" neizveido abpusēji izdevīgu sadarbību ražojot veselīgu produkciju ,kas tajā pašā laikā būtu arī garšīga un skolēnus piesaistoša. Šāda veida sadarbība būtu izdevīga gan uzņēmumiem,gan valstij,gan skolu kafejnīcām ,kurās vairs nebūtu baisi tukši plaukti. Kopumā skatoties es ierosinu veidot ilgtermiņa sadarbību starp valsti un Latvijas veiksmīgākajiem pārtikas ražošanas uzņēmumiem ar mērķi uzlabot ēšanu Latvijas skolās.


Kas iegūs no idejas īstenošanas?

Skolēni,jo skolā tiks dota iespēja ēst veselīgāk ,bet tajā pašā laika aizvien garšīgi. Veselības ministrija ,jo ilgtermiņā izstrādā sadarbība samazinās skolēnu aptaukošanos. Šādā veidā iespējams par veselīgāku ēšanu sāks domāt arī skolēnu vecāki. Iesaistītie pārtikas ražošanas uzņēmumi,jo izstrādājot veselīgus produktus ,kuri atbilst visiem noteikumiem, gūs labu reputāciju un arī stabilus ienākumus.


Atbildīgais par idejas realizāciju

Veselības ministrija.


Kādi resursi, instrumenti nepieciešami idejas realizācijai?

Sākotnējs finansējums no Veselības ministrijas puses,lai uzņēmumus spētu pieaicināt. Ideāli būtu ,ja tiktu izveidota dietologu,pavāru,skolu kafejnīcu,uzņēmumu pārstāvju komanda, kura kopā izveidotu produktu sarakstu un ilgtermiņa plānu veiksmīgai sadarbībai.