Kandidātiem

Kas drīkst kandidēt?

Kandidēt 6.Jauniešu Saeimā var ikviens Latvijas Republikā pastāvīgi dzīvojošs jaunietis, kas 2016.gada 8.februārī ir sasniedzis vismaz 15 gadu vecumu, bet 2016.gada 29.aprīlī nav vecāks par 20 gadiem.

Ja vēl neesi pilngadīgs, Tev pasākuma organizatoram jāiesniedz vecāka vai aizbildņa parakstīts apliecinājums savai dalībai Jauniešu Saeimā. (skat.Jauniešu Saeimas nolikuma 1.pielikumu).

Kāpēc kandidēt?

Lai caur paša pieredzi izprastu likumdevēja darba specifiku un no parlamenta tribīnes uzrunātu vienaudžus par sabiedrībā aktuālām tēmām.

Kandidē, ja saredzi savā apkārtnē to, ko Tu vēlētos mainīt vai pievērst tam uzmanību, un ja Tev ir interese satikt citus aktīvus un līdzīgi domājošus jauniešus.

Ko es pārstāvēšu?

Tu pārstāvēsi:

-Savu ideju

-Savus atbalstītājus, kas par Tavu ideju būs atdevuši savu balsi

-Savu reģionu – vienu no 5 vēlēšanu apgabaliem (Vidzemi, Latgali, Kurzemi, Zemgali vai Rīgu)

Kā varu kandidēt?

Reģistrē savu ideju mājaslapā – vēlēšanu platformā – www.jauniesusaeima.lv, izmantojot sociālā tīkla www.draugiem.lv vai www.facebook.com pasi (lietotājvārds un parole).*

Reģistrēšanās un ideju pietikšana Jauniešu Saeimas vēlēšanām norisinās no 2016.gada 8.februāra pulksten 00.00 līdz 2016.gada 29.marta pulksten 23.59.

Tāpat kā Saeimas vēlēšanās, arī Jauniešu Saeimas vēlēšanu laikā kandidāti sacenšas par vēlētāju atbalstu. Jauniešu Saeimā katrs kandidē atsevišķi, un programmas vietā ir viena ideja, ko kandidāts vēlas pārstāvēt Jauniešu Saeimā.

Ideja jāformulē par kādu no šīm tēmām:

-Izglītība un kultūra

-Sabiedrība un cilvēktiesības

-Aizsardzība un drošība

-Es un Eiropas Savienība

Zemāk daži piemēri, kādi jautājumi var būt ietverti minētajās tēmās. Varbūt tie Tev palīdzēs saskatīt tieši to ideju, ko vēlētos pārstāvēt Jauniešu Saeimā!

Izglītība un kultūra – karjeras veidošana, pieprasījuma – piedāvājuma atbilstība izglītības un darba tirgū, izglītības programmu un valsts politikas atbilstība jaunatnes politikai, izglītības sistēmas reformas nepieciešamība, kultūras lomas palielināšana jauniešu izglītībā un līdzdalības veicināšanā u.c.

Sabiedrība un cilvēktiesības – veselīga dzīvesveida pasākumi, jauniešu atkarības problēmu mazināšana, sociālās nevienlīdzības starp jauniešiem mazināšana, jauniešu veselības uzlabošana ilgtermiņā, pašnāvību skaita jauniešu vidū mazināšana, zināšanu par kontracepciju vairošana, vienaudžu savstarpējās iecietības veicināšana skolās u.c.

Aizsardzība un drošība – valsts iekšējā un ārējā drošība un aizsardzība, jauniešu iesaiste valsts drošības un aizsardzības nodrošināšanā, patriotisma veicināšana sabiedrībā, lai veicinātu valsts drošību, u.c.

Es un Eiropas Savienība – kādas iespējas jauniešiem sniedz Latvijas dalība Eiropas Savienībā, kādus pārrobežu pasākumus rīkot, piemēram, vides aizsardzībai, sadarbojoties ar citu Eiropas valstu jauniešiem, kā rosināt eiropiešu interesi par Latviju kā ceļojumu galamērķi u.c.

Kas par mani balsos?

Jauniešu Saeimas vēlēšanās balsot var ikviens, kurš reģistrējies sociālo tīklu mājaslapās www.draugiem.lv vai www.facebook.com. Dalība vēlēšanās notiek, izmantojot www.draugiem.lv un/vai www.facebook.com pasi (lietotājvārds un parole) bez vecuma ierobežojumiem.

Lai piesaistītu pēc iespējas vairāk balsotāju savai idejai, pievieno fotogrāfijas, video un dalies ar informāciju sociālajos tīklos – www.draugiem.lv, www.twitter.com, www.facebook.com. Iesaisti savus draugus, popularizē ideju savā skolā, jaunatnes organizācijā un pašvaldībā!

Jo Tava ideja būs interesantāka un labāk atspoguļota, jo lielākas iespējas, ka par to nobalsos Tavi vienaudži un citi vēlētāji. Jo vairāk savu ideju popularizēsi, jo vairāk atbalstītājus iegūsi.

Esmu viens no 100 – kas tālāk?

Pēc vēlēšanu noslēguma tiek apkopoti rezultāti un organizatori sazinās ar 100 jauniešiem, par kuru idejām saņemts visvairāk balsu un kas iekļuvuši 6.Jauniešu Saeimā.

Vēlēšanu rezultāti tiek publicēti mājaslapas www.jauniesusaeima.lv sadaļā “Vēlēšanu rezultāti” nekavējoties pēc galīgo rezultātu noteikšanas, bet ne vēlāk kā 2016.gada 4.aprīlī.

Šogad 6.Jauniešu Saeima sanāks 2016.gada 29.aprīlī. Darbība Jauniešu Saeimā ir pietuvināta reālajam Saeimas darbam – likumu izstrādes procesam komisijās un Saeimas sēdēs.

Jauniešu Saeimas deputāti sanāk uz pirmo sēdi Saeimas sēžu zālē, lai apstiprinātu mandātus un komisiju sastāvu, kā arī dotu svinīgo solījumu. Sēdi vada Saeimas priekšsēdētāja, bet vietas Saeimas Prezidijā ieņem četri jaunieši, kuru idejas ieguvušas vislielāko balsu skaitu.

Jaunieši izstrādā arī četras deklarācijas, par kurām diskutē nozaru komisijās. Pēc darba komisijās notiek otrā Jauniešu Saeimas sēde, kurā jaunieši debatē par komisiju sagatavotajiem priekšlikumiem deklarāciju pilnveidošanai.

Seko līdzi informācijai mājaslapā www.jauniesusaeima.lv un www.saeima.lv.

Meklē informāciju arī mūsu sociālajos portālos draugiem.lvFacebook un Twitter!

 

*Organizators dzēš kandidāta profilu Jauniešu Saeimas mājaslapā, liedzot iespēju atkārtoti reģistrēties, ja kandidāts apzināti reģistrējies tajā vienlaikus no abiem sociālajiem tīkliem (saskaņā ar Jauniešu Saeimas nolikuma 26.punktu).